Kalkulator kredytowy - czym jest i do czego służy?

07.05.2019

Kalkulator kredytowy - narzędzie znane każdemu, kto choć jeden raz starał się o kredyt. Znane zazwyczaj ze słyszenia lub z rozmowy z Panią/Panem w banku, gdy staraliśmy się kredyt. Czym takim jest ów kalkulator kredytowy i do czego służy?

Kalkulator kredytowy to rozbudowane narzędzie oparte na arkuszach kalkulacyjnych - brzmi skomplikowanie, prawda? I takie jest w rzeczywistości. Kalkulator kredytowy jest tak skonstruowany, by w przejrzysty i czytelny sposób wyliczyć dla nas paramenty kredytowe. Poda m.in ile będzie wynosiła rata (przy wybranej kwocie, długości kredytowania i oprocentowania) lub wyliczy jaką mamy maksymalną zdolność kredytową (na podstawie podanych przez nas informacji związanych z naszą sytuacją finansową i rodzinną).

Kalkulatory kredytowe można podzielić na te "on-line" i na te "bankowe". Kalkulatory "on-line", często nazywane również porównywarkami kredytowymi są zazwyczaj bezpłatne. Oferują nam  porównanie oferty różnych banków lub wyliczenie naszej zdolności kredytowej. Wyniki, które są przez nie podawane są łagodnie mówiąc, mocno przybliżone, można je nawet przyrównać do "wróżenia z fusów". Dlaczego? Są darmowe! I to stanowi ich największą bolączkę. Kalkulatory te najczęściej "spłaszczają" ofertę kredytową, nie przedstawiają wszystkich opcji, nie mówią o produktach dodatkowych, które są wymagane do danej oferty. Kalkulatory internetowe nie uwzględniają także wielu kosztów tj. ubezpieczeń wszelkiego rodzaju: na życie, od utraty dochodu, pomostowe, niskiego wkładu, kosztów obsługi rachunków, itp.

Dlaczego tak się dzieje? Bo nie ma jednego, uniwersalnego kalkulatora, do wyliczenia zdolności kredytowej lub paramentów kredytu, który by obejmował wszystkie możliwe banki! I znów pytanie - dlaczego? Bo każdy bank ma inne reguły liczenia, inaczej podchodzi do sytuacji klienta, ma inne zasady odnośnie akceptowalnej formy dochodu oraz inaczej rozpatruje sytuację rodzinną i koszty związane z codzienną egzystencją. Niektóre banki są bardziej restrykcyjne, inne bardzie liberalne w tym względzie. Dlaczego? Bo to wynika z indywidualnej polityki kredytowej każdego banku - i trzeba się z tym pogodzić. Rozbieżności pomiędzy zdolnością kredytową w różnych bankach są ogromne. Wielokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, gdzie wyliczona najwyższa możliwa kwota kredytu różni się o nawet 30% – 50% w stosunku do innego banku. Każdy z tych banków po prostu inaczej ją wylicza.

Co więc zrobić, by mieć pewność wyliczeń? Mamy dwa wyjścia - przejść się po bankach i poświęcić mnóstwo czasu na sprawdzenie naszej zdolności kredytowej w bankach lub udać się do nas, jako do pośrednika kredytów hipotecznych. Dlaczego? Bo pośrednik może więcej :) Już wyjaśniamy dlaczego.

Pośrednik korzysta z tzw. "kalkulatora bankowego ogólnego" oraz "kalkulatorów bankowych", czyli tych samych, z których korzystają pracownicy banków. Otóż na rynku dostępne są kalkulatory, które wyliczą Twoją sytuację w każdym z banków osobno. Podaje się tam bardzo dużą ilość informacji. Są tworzone przy współpracy z bankami i oczywiście są odpłatne. Korzystają z nich pośrednicy i eksperci kredytowi. Każdy z banków udostępnia także wszystkim współpracującym z nimi pośrednikom, agentom i ekspertom takie same kalkulatory, z których korzystają pracownicy banku. Tych kalkulatorów nie można udostępniać publicznie. My pracujemy na obu kalkulatorach po to, by wybierając dla Klienta najlepszą ofertę, spośród wszystkich ofert dostępnych na rynku, mieć pewność, że po złożeniu wniosku kredytowego nie zaskoczy nas informacja, że brakuje zdolności kredytowej lub wysokość raty jest zaskoczeniem dla Klienta. Pamiętajmy jednak, że wyliczona kwota nie stanowi gwarancji jej otrzymania. Bank, po uwzględnieniu wszystkich parametrów i sytuacji klienta, szacuje ryzyko banku i może wyliczoną kwotę obniżyć - bank ma zawsze do tego prawo.

Jeśli więc szukacie kredytu mieszkaniowego, gotówkowego, bądź dowolnego innego zapraszamy do kontaktu ze mami jako eksperta kredytowego w Bolesławcu, Nowogrodźcu lub Lubaniu. Pomożemy Ci znaleźć Twój najlepszy kredyt wśród wszystkich dostępnych na rynku. Pamiętaj, że świadczymy usługi pośrednictwa kredytowego, zatem nasze usługi są dla Ciebie bezpłatne.


Bolesławiec Lubań Kredyt Finanse Doradca

powrót