Kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja długu to nic innego jak połączenie dwóch lub więcej uprzednio zaciągniętych pożyczek lub kredytów w jeden kredyt lub pożyczkę, przy jednoczesnym ujednoliceniu stopy procentowej i innych warunków. Konsolidacja kredytów wiąże się więc z zaciągnięciem zupełnie nowego kredytu, którym spłacane są wcześniejsze zobowiązania (m.in. pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty mieszkaniowe, a nawet zadłużenie na karcie kredytowej).

Konsolidacja czasami oznacza wydłużenie okresu kredytowego, jednak nie jest to regułą. Z założenia rata kredytu konsolidacyjnego powinna być niższa od sumy rat wcześniejszych kredytów i to jest główny powód atrakcyjności tego produktu. Głównym więc motywem stosowania konsolidacji długu jest zmniejszenie kosztów jego obsługi.

Uruchomienie kredytu konsolidacyjnego będzie korzystne, jeśli od zaciągnięcia wcześniejszych zobowiązań rynek zmienił się na tyle, że oferowane obecnie warunki kredytowania są znacznie lepsze od tych zapisanych w poszczególnych umowach konsolidowanych kredytów. Może być to również wygodny sposób na zapanowanie nad finansami przez osoby zapominalskie, którym trudno jest spamiętać terminy i wysokości spłacanych rat. Te bowiem zastępowane są jedną ratą, co jest nie tylko wygodne, ale i dodaje finansom przejrzystości.

Każdorazowo warto jednak dokładnie przeanalizować, czy konsolidacja w naszym przypadku będzie korzystna. W znacznej większości przypadków rzeczywiście jest ona dobrym rozwiązaniem dla osób, które przytłacza wysokość miesięcznych zobowiązań. Jak już bowiem wspomnieliśmy, kredyt konsolidacyjny pozwala na obniżenie miesięcznej raty. Odpowiednio zastosowany może więc pomóc w ustabilizowaniu domowych finansów, a nawet wykaraskaniu się z problemów z płynnością.