Kredyt samochodowy to specyficzny rodzaj kredytu bankowego udzielany przez bank lub inną instytucję upoważnioną, przeznaczony na zakup pojazdu – najczęściej samochodu, zarówno nowego, jak i używanego. Według definicji GUS jest to kredyt przeznaczony na zakup nowego lub używanego środka transportu, który posiada ważny dowód rejestracyjny. Zabezpieczenia takiego kredytu są różne, może to być zastaw rejestrowy, przewłaszczenie lub cesja praw z polisy AC.
Pierwszym i najbardziej popularnym zabezpieczeniem jest zastaw rejestrowy. Kredytobiorca składa do sądu rejonowego pisemny wniosek o zastaw. Dodatkowo, zastaw wiąże się z wpisaniem banku do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Dzięki temu kredytodawca może sprzedać auto klienta, gdy ten przestanie spłacać raty.
Drugim chętnie stosowanym przez banki sposobem jest przewłaszczenie. Bank staje się wtedy współwłaścicielem pojazdu do czasu spłacenia zobowiązania. Uniemożliwia to kredytobiorcy sprzedaż auta bez wiedzy i zgody banku. W przypadku takiego zabezpieczenia konieczne jest przedłożenie w wydziale komunikacji przy rejestrowaniu auta dokumentu z banku o przewłaszczeniu.
Inną formą zabezpieczenia może być także cesja praw z polisy AC. Jest to przeniesienie praw wynikających z umowy z ubezpieczycielem na rzecz banku. Wtedy, gdy samochód zostanie uszkodzony kompletnie czy skradziony, pieniądze będą przekazane w pierwszej kolejności do banku, aby pokryć zobowiązania kredytobiorcy.
Kredyt samochody jest zwykle udzielana na okres średnio od 6 do 96 miesięcy, a nawet 120 miesięcy.
Kredyt samochodowy nie jest jednym sposobem (poza kupnem za gotówkę) na zakup auta. Kredyt samochodowy jest jednak zazwyczaj tańszym rozwiązaniem niż np. kredyt gotówkowy.