Kredyt hipoteczny krok po kroku

18.01.2022

Jak wziąć kredyt hipoteczny? To z pozoru trudne zadanie wymaga cierpliwości i spełnienia kilku wymogów. Zgromadzenie potrzebnych dokumentów oraz posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej to zdecydowanie jedne z ważniejszych kwestii, ale nie tylko. Ty również masz prawo wybrać ofertę, która spełnia Twoje wymagania. Zanim podpiszesz umowę kredytową, sprawdź jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny, aby nie przepłacić.

Gdy ceny na rynku nieruchomości szybko weryfikują Twój entuzjazm dotyczący zakupu własnego mieszkania, zaczynasz rozważać opcję wzięcia kredytu hipotecznego. To wieloletnie zobowiązanie finansowe, dlatego podjęcie decyzji nie jest łatwe. Proces uzyskania takiego kredytu jest złożony i wymaga wielu formalności.

Kredyt hipoteczny – od czego zacząć?

Przede wszystkim dokładnie zastanów się, jakiej kwoty potrzebujesz. Szacunki musisz oprzeć nie tylko o swoje potrzeby, ale i możliwości finansowe. Im wyższa kwota kredytu, tym wyższe będą comiesięczne raty. Musisz pamiętać również o tym, że Twoja sytuacja materialna za jakiś czas może ulec zmianie. Nie warto więc decydować się na kredyt, który maksymalnie obciąży Twój domowy budżet.

Bank szacując Twoją zdolność kredytową, może przyznać Ci jedynie taką kwotę, którą w jego ocenie będziesz w stanie spłacić. Nie zawsze możesz więc dostać dokładnie tyle, o ile zamierzasz wnioskować. Ważny jest również wkład własny, który wynosi określony procent (min. 10 proc.) wartości nabywanej nieruchomości. Im droższe mieszkanie zamierzasz kupić, tym o większy kredyt musisz zawnioskować, a co za tym idzie, większy wkład własny powinieneś zgromadzić.

Krok 1: Oceń swoją zdolność kredytową.

Zanim zaczniesz poważnie myśleć o kredycie hipotecznym, musisz dowiedzieć się, czy Cię na niego stać, czyli poznać swoją zdolność kredytową. To od niej zależy czy bank udzieli Ci kredytu. Co na nią wpływa?

Do najważniejszych czynników oceny Twojej wiarygodności wobec banku należą m.in.: kwota i okres kredytowania, wysokość wkładu własnego, forma zatrudnienia oraz wysokość miesięcznych dochodów. Nie bez znaczenia jest też liczba osób w gospodarstwie domowym, a także inne kredyty i zobowiązania, które musisz co miesiąc spłacać. Dla wielu banków istotny może okazać się również Twój wiek oraz wykształcenie.

Pamiętaj jednak, że każdy bank indywidualnie będzie oceniał Cię jako kandydata na potencjalnego kredytobiorcę. W ocenie Twojej zdolności kredytowej pomoże Ci Twój doradca finansowy (czyli MY:)

Krok 2: Sprawdź, jaki jest wymagany wkład własny i oceń swoje możliwości.

Im większym wkładem własnym dysponujesz, tym mniej będziesz musiał pożyczyć, co przełoży się na ostateczny koszt kredytu. Posiadanie większego niż wymagany minimalny wkład własny pozwoli Ci również zwiększyć szansę na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Pamiętaj, że wkład własny w 2022 roku wynosi 20% i większość banków wymaga właśnie takiej wpłaty. Niektóre banki zgodzą się ubezpieczyć niski wkład własny, wówczas wystarczy że masz 10% wartości nieruchomości w formie gotówki.

Krok 3: Znajdź swój wymarzony dom lub mieszkanie.

Wiesz już, czy możesz pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego? Sprawdź zatem dostępne oferty nieruchomości w wybranej przez Ciebie lokalizacji. Znalezienie swojego wymarzonego domu lub mieszkania nie jest prostym zadaniem. Dlatego pomoże Ci nasze Biuro Nieruchomości OptiChata i nasza niezastąpiona Marta.

Krok 4: Porównaj dostępne oferty kredytów hipotecznych.

Ocena twojej zdolność wyszła pozytywnie? Świetnie. Zacznij poszukiwania kredytu hipotecznego na najkorzystniejszych warunkach. Jak to zrobić? Możesz spróbować samodzielnie wyszukać najlepszą ofertę lub skorzystać z naszej pomocy jako eksperta. Nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna i pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu i nerwów przy rozmowach bezpośrednich z bankami.

Krok 5: Zadbaj o formalności związane z kredytem hipotecznym.

Znalazłeś już ofertę kredytu hipotecznego, ale przerażają Cię związane z nim formalności? Niepotrzebnie. Jako ekspert finansowy we wszystkim Ci pomożemy i w Twoich imieniu otworzymy procedurę kredytową.

Procedura kredytowa nie powinna trwać miesiącami. Zgodnie z obowiązującą ustawą o kredycie hipotecznym decyzja banku o przyznaniu Ci kredytu powinna zostać podjęta w ciągu 21 dni od momentu dostarczenia kompletu wymaganych dokumentów.

W praktyce bywa z tym niestety różnie. Dlaczego? Głównym powodem jest fakt, że bank udziela Ci finansowania na wysoką kwotę i na wiele lat, więc musi dokładnie zbadać ryzyko.

Krok 6: Przygotuj dokumenty niezbędne do uzyskania kredytu hipotecznego.

Aby w pełni dopełnić formalności, o których mowa wyżej, musisz skompletować niezbędne dokumenty. Co się do nich zalicza? Na pewno powinieneś wypełnić wniosek kredytowy i przygotować dokument, który poświadczy Twoje zatrudnienie i wysokość zarobków. Brzmi skompilowanie - masz od tego nas. W każdym etapie procesu służymy radą i pomocą. Wszystkie druki dla pracodawcy lub księgowego dostaniesz na spotkaniu z nami.

Krok 7: Sprawdź jakie dodatkowe opłaty wiążą się z kredytem.

Samo oprocentowanie kredytu hipotecznego to nie wszystko. Powinieneś zweryfikować także wysokość opłat dodatkowych. Co się do nich zalicza? Najczęściej będzie to prowizja za udzielenie kredytu.

Niektóre banki doliczają także tzw. opłatę przygotowawczą. W niektórych przypadkach konieczne może być także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Wybrane banki rezygnują z niektórych opłat dodatkowych, poszukaj zatem właśnie takiej oferty lub zleć to nam!

Krok 8: Wypełnij odpowiednio wniosek kredytowy.

Odpowiednio wypełniony wniosek kredytowy znacznie przyspieszy całą procedurą. Jeśli zabraknie w nim pewnych informacji, to bank cofnie Twój wniosek do ponownego uzupełnienia. Może mieć to miejsce także w sytuacji, gdy wypełnisz go niepoprawnie. Ale pamiętaj, że nie musisz tego robić samodzielnie. Skorzystaj z usług doradcy kredytowego, który zrobi to za Ciebie na podstawie udzielonych przez Ciebie informacji.

Krok 9: Kiedy otrzymasz decyzję kredytową – podpisz umowę.

Mieszkanie już czeka, a plan finansowania gotowy? Zanim jednak podpiszesz umowę kredytową, konieczne będzie również podpisanie umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości. To zabezpieczenie obu stron transakcji. Po tym etapie będziesz mógł dostarczyć do banku już wszystkie zgromadzone dokumenty wraz z wnioskiem.

Gdy bank pozytywnie go rozpatrzy, otrzymasz projekt umowy, z którym będziesz musiał się zapoznać. Gdy wszystkie zapisy będą zgodne z ustaleniami i przede wszystkim zrozumiałe dla Ciebie, to zostanie Ci ostatni, najważniejszy krok, czyli podpisanie umowy kredytowej.

Pamiętaj, żeby dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem, a w przypadku wątpliwości niezwłocznie je wyjaśnij. Tak duże zobowiązanie, jakim jest kredyt hipoteczny, będzie mieć ogromny wpływ na Twój domowy budżet przez kilkanaście najbliższych lat. Czasami nie warto też przyspieszać pewnych procesów i z niecierpliwością sprawdzać, ile się czeka na kredyt hipoteczny. Spokój i cierpliwość to główni towarzysze w procesie zakupu własnego mieszkania.

Krok 10: Wpisz hipotekę do księgi wieczystej.

Mieszkanie jest już Twoje? Musisz zatem dokonać wpisu hipoteki do księgi wieczystej. W jaki sposób to zrobić? Najprościej będzie udać się w tym celu do notariusza.

Notariusz jako osoba zaufania publicznego, ma prawo złożyć wniosek wieczystoksięgowy o wpisanie nowego właściciela do księgi wieczystej. Tego typu wniosek powinien zostać złożony w Sądzie Rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości. Wpis kosztuje 200 złotych.

Krok 11: Uruchomienie kredytu i jego spłata.

Po tym jak podpiszesz umowę o kredyt hipoteczny, możesz zawrzeć ostateczną umowę zakupu mieszkania i dopełnić związanych z tym formalności. Aby bank wypłacił Ci kwotę przyznanego kredytu niezbędny będzie akt notarialny. W momencie, gdy zapłacisz za mieszkanie kończy się etap starania o kredyt, a zaczyna jego spłata.

Zwróć uwagę na to, że im lepiej przygotujesz się do wzięcia kredytu hipotecznego, tym łatwiej będzie Ci go później spłacać. Spłata powinna nastąpić zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, który zostanie dołączony do umowy kredytowej.

Nie należy obawiać się procesu ubiegania się o kredyt. Z pewnością jednak warto, postarać się o wsparcie. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatem skorzystanie z usług doradcy kredytowego, który może być obecny na każdym etapie starań o kredyt hipoteczny. Zapraszamy do rezerwacji spotkań z nami :)

 

Kredyt hipoteczny w 11 krokach

powrót