Kredyt konsolidacyjny - czym jest, jego zalety i wady

08.07.2020

Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak połączenie dwóch lub więcej uprzednio zaciągniętych pożyczek lub kredytów w jeden kredyt lub pożyczkę. Konsolidacja kredytów wiąże się więc z zaciągnięciem zupełnie nowego kredytu, którym spłacamy wcześniejsze zobowiązania, m.in. pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, a niekiedy nawet zadłużenie na karcie kredytowej czy limt w koncie. Utrudnione będzie natomiast skonsolidowanie chwilówek lub pożyczek ratalnych.

Zalety kredytu konsolidacyjnego
Niewątpliwą zaletą kredytu konsolidacyjnego jest fakt, że nie musimy pamiętać o wielu terminach regulowania płatności. Mamy w końcu jeden, nowy termin, którego pilnujemy. Taki uproszczony model spłaty zadłużenia pomaga zapanować nad finansami osobistymi. Co istotne, płacona rata zwykle jest ustalana na relatywnie niską kwotę. Możemy wynegocjować taką wysokość raty, która nie nadwyręży naszego aktualnego domowego budżetu.

Kredyt konsolidacyjny to ciekawa opcja również wówczas, gdy przymierzamy się do zaciągnięcia większego zobowiązania, np. kredytu hipotecznego, a posiadamy już kilka drobnych długów i chcemy poprawić naszą zdolność kredytową. Łącząc zobowiązania w jedno i zmniejszając wysokość raty, powiększamy nasz dochód rozporządzalny, który jest brany pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej przez banki.

Kredyt konsolidacyjny będzie ponadto atrakcyjny dla tych wszystkich kredytobiorców, którzy pozaciągali kredyty w warunkach wysokich stóp procentowych. Jeśli w chwili obecnej na rynku obowiązują niższe stopy procentowe niż w momencie podpisywania umów kredytowych, może okazać się, że dostaniemy kredyt konsolidacyjny na lepszych warunkach.

Wady kredytu konsolidacyjnego
Mniejsza rata przy konsolidacji zadłużenia wiąże się niekiedy z wydłużonym okresem spłaty zadłużenia. To z kolei oznacza, że będziemy zmuszeni ponieść większe odsetki na rzecz banku. W ostatecznym rozrachunku przekłada się to zaś na wyższy całkowity koszt kredytu.
Wydłużenie okredu kredytowego nie jest na szczęście regułą - efekt niższej raty można uzyskać również poprzez dobór odpowieniego banku do procesu konsolidacyjnego.

Warto też zauważyć, że kredyt konsolidacyjny tym różni się od innych kredytów, że pieniądze pożyczone w jego ramach nie trafiają na nasze konto bankowe. Nie jest to suma, którą my rozporządzamy. Tak naprawdę bank udzielający konsolidacji spłaca dług w naszym imieniu w poszczególnych instytucjach, w których mamy pozaciągane zobowiązania.
Jednak przy odpowiednim dobrze banku do przeprowadzenia procesu konsolidacji możemy liczyć na dodatkowe środki do własnej dyspozycji. To jest rowiązanie dla tych Klientów, którzy chcialiby połączyć swoje cele (konsolidację i nowe potrzeby kredytowe).

Czy warto zrobić konsolidację swoich zobowiązań?
Można odpowiedzieć - zazwyczaj TAK.

Nie jest to jednak odpowiedź uniwersalna. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie.
A jak będzie w Twoim przypadku? To można policzyć... :) Zapaszamy na spotkanie z naszym udziałem jako eskperta kredytowego do biura OptiFinanse w Bolesławcu przy ul. Polnej 5.
Policzymy i odpowiemy na pytania czy warto skonsolidować Twoje zobowiązania.
I pamiętaj - nasza pomoc jest bezpłatna.

Zapaszamy do kontaktu

Zespół OptiFinanse

powrót