Pierwszy bank wycofuje ofertę kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym

08.12.2022

Zmiany na polskim rynku kredytów hipotecznych widać gołym okiem. Rosnące raty kredytów przyczyniają się do bezsenności Polaków i szukania rozwiązań na domowy budżet. Topnieją oszczędności, widać rezygnację z okazjonalnych przyjemności, część Kredytobiorców jest zmuszona do sprzedaży nieruchomości...

Ale widać, że i w bankach coś się zmienia.... ING jako pierwszy wycofuje ofertę kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym.... Za nim zapewne pójdą kolejne banki, to tylko kwestia czasu...

Dlaczego bank zawiesza ofertę opartą na opocentowaniu zmiennym?

Bank tłumaczy to "dostosowaniem systemów informatycznych, procedur wewnętrznych oraz wzorów umów do wprowadzenia kredytów hipotecznych z oprocentowaniem bazującym na stawce WIRON".

Ładnie brzmi, bardzo sensownie.

I zapewne tak jest, gdyż już wkrótce Wibor dla Klientów detalicznych zostanie zastąpiony Wironem. A taka zmiana wymaga dostosowania systemów bankowych.

Ale czy aby ta decyzja nie ma drugiego dna?

Przypomnijmy, że stałe oprocentowanie w bankach wiąże klienta i bank na min. 5 lat. W tym czasie przejście na oprocentowanie zmienne w ramach tego samego banku jest prawie niemożliwe.

Co więc się wydarzy?

Klient będzie związany z bankiem na stałej ofercie. Jeśli wskaźniki odpowiedzialne za oprocentowanie będą rosły, to Klient skorzysta.

A co jeśli te wskaźniki będą spać?

No cóż....

Wówczas skorzysta na tym jedynie bank....

Nikt tak naprawdę nie wie, co przyniesie przyszłość.

My zalecamy ostrożność na wszelkie nowy pomysły banków. Zachęcamy do spotkania i przeanalizowania aktualnej sytuacji i bieżącej oferty banków. Każda oferta banku, jaka by nie była, jest aktualnie relatywnie droga dkla Klienta. Jednak w rozmowie można poznać plusy i minusy każdego rozwiązania i dostosować swój kredyt do siebie.

Gdzie się spotkamy?

Oczywiście że u nas :) W mieście ceraminki, czyli w Bolesławcu, przy ul. Grunwaldzkiej 3c.

Pamietajcie jednak do rezerwacji terminów spotkań - będziemy liczyć, porównywać, analizować i wyciągać wnioski :)

powrót