Źródło dochodu a Twoja zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym.

24.01.2019

Rodzaj Twojego dochodu a Twoja zdolności kredytowej przy kredycie hipotecznym - w czym Ci pomoże pośrednik kredytowy w Bolesławcu (dawnej doradca kredytowy)?

W świecie kredytów hipotecznych panuje przekonanie, że bez umowy o pracę na czas nieokreślony nie ma szans na kredyt hipoteczny. Czy tak jest w rzeczywistości? Oczywiście że nie. I całe szczęście, bo form zatrudnienia jest kilkanaście, więc można spać spokojnie - w większości przypadkach oczywiście.

Poniżej postaram się Wam przybliżyć, jakie formy zatrudnienia i osiąganego dochodu są akceptowalne przez banki w wyliczaniu waszej zdolności kredytowej.

Najbardziej popularną i najbardziej pożądana formą zatrudnienia z punktu widzenia banku, jest oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony. Tak było, jest i zapewne będzie. Czas trwania wstecz takiej umowy określają już banki, każdy indywidualnie. Niektórym bankom wystarczy nawet jeden miesiąc zatrudniania na umowę na czas niekreślony i już będziemy mogli starać się o kredyt hipoteczny na wymarzone mieszkanie czy budowę domu. Część banków wymagać będzie zatrudniania od 3, a nawet o 6 miesięcy. Niektóre banki wliczą w ten okres czas pracy na umowę próbną, inne nie. Każdy bank ma swoje wytyczne w tym zakresie.

Kolejny rodzaj umowy to umowa na czas określony. Tak, umowa terminowa nie jest przeszkodą, by uzyskać kredyt hipoteczny, nawet na 25-30 lat. Banki jednak mają swoje wymagania co do długości trwania takiej umowy, zarówno wstecz jaki i w przód. Jedne będą wymagały trwania takiej umowy od 3 miesięcy i min. 6 miesięcy w przód. Inne od 6 miesięcy i na rok do przodu. A są i takie, które zaakceptują umowę już po miesiącu.... Także sami widzicie, że umowa terminowa nie jest przeszkodą formalną z punktu widzenia banków. Swoją sytuację z umową terminową warto omówić z pośrednikiem kredytowym, by nie być rozczarowanym, jeśli bank odrzuci taką umowę lub zażąda dodatkowego kredytobiorcę lub ubezpieczenia.

Premie i nagrody pieniężne mogą być również brane pod uwagę, znaczenie ma jednak ich regularność. Każdy bank podchodzi do takich dochodów inaczej.

Bardzo popularne są umowy cywilnoprawne, czyli umowy zlecenie i o dzieło. Często spotykam się w pracy pośrednika kredytowego ze stwierdzeniem od Was, że "moja umowa to nie, bo to śmieciówka... Tylko umową męża jest ok." Tak nie jest. Umowy cywilnoprawne są akceptowane przez banki i dochód z takich umów jest wliczany do zdolności kredytowej. Tu stanowisko banków jest zbliżone - umowy cywilnoprawne muszą mieć znamiona umowy ciągłej, najczęściej od 12 miesięcy i dłużej.

Działalność gospodarcza i dochód z jej tytułu - właściciel firmy może oczywiści uzyskać kredyt hipoteczny na podstawie dochodów z tej działalności, najczęściej już po 12 miesiącach od jej otwarcia. Do wniosku kredytowego powinien przedstawić regularność przychodów okazując pośrednikowi kredytowemu księgi rachunkowe, umowy z kontrahentami lub KPiR. Forma opodatkowania ma znaczenie - wiadomo, banki preferują KPiR lub pełną księgowość, ale.... Klienci na ryczałcie lub na karcie podatkowej nie są wykluczeni ze względu na formę opodatkowania.

Stała forma osiągania dochodu to nie tylko umowa o pracę czy własna firma. To także emerytura czy renta. Także emerytura zagraniczna czy renta zagraniczna.

Rolnicy także są mile widziani jako wnioskodawcy o kredyt hipoteczny. I Ci prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, i Ci uzyskujący dochody z tytułu działalności agroturystycznej.

Wynajem - ta forma uzyskania dochodu również może być zaakceptowana. Wynajmujący musi jednak przedstawić dochód z najmu min. z 6 ostatnich miesięcy dla jednych banków, a dla innych z 12 miesięcy. Wspólny jest mianownik tych umów - umowa z najemcą musi być zgłoszona do urzędu skarbowego i opodatkowana.

Inne formy zatrudnienia, jak np. zawód marynarza, mianowanie, powołanie do zarządu, przebywanie na urlopie macierzyńskim, diety kierowców zawodowych, to również przychody akceptowane przez banki, mimo, że niemieszczące się w wyżej wymienionych kategoriach. Niektóre banki zwracają również uwagę na dochód z działalności inwestycyjnej taki jak odsetki, czy dywidendy.

O tym jak będzie traktowana Twoja umowa i dochód z niej osiągany wyjaśniamy na spotkaniu z pośrednikiem kredytowym - każda bowiem transakcja jest inna i do każdej podchodzimy indywidualne. Zapraszamy więc do Bolesławca, na spotkanie przy kawie lub herbacie z naszym udziałem jako eksperta finansowego.

Podsumowując - dochód jest potrzebny i jest wymagany przepisami bankowymi. Bez niego nie mamy zdolności kredytowej i nie będzie nas stać na obsługę kredytu. Natomiast źródło dochodu może być różne, nie tylko umowa o pracę na czas nieokreślony. Możliwości jest kilka.

Procedury bankowe są skomplikowane. Oferta danego banku może się różnić w zależności od sytuacji Klienta. Ale nie musisz podchodzić do nierównej "walki" z bankiem o korzystną dla siebie ofertę sam. Masz nas. Zapraszamy do kontaktu i spotkania z ekspertem finansowym w Bolesławcu, Nowogrodźcu, Lwówku Śląskim, Lubaniu czy Legnicy. Opowiedz nam z jakiego tytułu nasz dochód, a my dobierzemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązania. Wyjaśnimy również jak bank policzy Twój dochód, co weźmie pod uwagę a co odrzuci (o źródłach dochodów , które bank nie będzie akceptował w innym wpisie), dzięki czemu będziesz mógł spełnić marzenia o nabyciu wymarzonego domu lub mieszkania.

I pamiętaj - nasza pomoc jest bezpłatna. :)

 

powrót