Wkład własny przy kredycie hipotecznym - co może nim być?

06.02.2019

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jak banki liczą nasz wkład własny przy kredycie hipotecznym. Dzisiaj kilka słów o tym, co może stanowić Wasz wkład własny.

A więc skąd wziąć pieniądze na wkład własny? – to pytanie zadaje sobie każdy, kto myśli o kredycie hipotecznym.

Formalnie wkład własny powinien wynosić minimum 20%. Są banki, które będą akceptować 10% wkładu własnego, ale będzie to dla nas zazwyczaj dodatkowo płatne (będzie o tym wkrótce osobny wpis). Bez względu czy potrzebujemy 10% czy 20%, to wkład własny jest potrzebny. Skąd wziąć na niego środki? Klika naszych pomysłów:

  1. Wkładem własnym mogę być Wasze własne oszczędności. Jest to tzw. wkład gotówkowy. Stara metoda zbierania do "skarbonki" świetnie się tu sprawdza. Naszą "skarbonką" może być oczywiście konto oszczędnościowe, o ile nie będzie nas ono kusiło "podbieraniem" co jakiś czas.
  2. Wkładem własnym może być uzyskane wsparcie finansowe od Rodziny lub Znajomych. Może być to nieoprocentowana pożyczka lub prezent od rodziny. Pamiętajcie jednak, że każda darowizna objęta jest podatkiem od spadku i darowizn i należy zgłosić ją do Urzędu Skarbowego. Nawet ta od najbliższej rodziny, jak Rodzice czy Rodzeństwo. Podatek w tym przypadku na wartość 0%, ale i tak trzeba zgłosić taką pożyczkę lub darowiznę do Urzędu Skarbowego.
  3. Wkład własny może stanowić zastaw na papierach wartościowych. Dotyczy to obligacji oraz akcji, jednak w przypadku obligacji wkład może stanowić tu od 50 do nawet 100% salda. W przypadku akcji będzie to nie więcej niż 50-60% wartości papierów. Pamiętajcie również, że nie wszystkie banki zgodzą się na takie zabezpieczenie.
  4. Wkładem własnym może być inna nieruchomość, a w zasadzie zabezpieczenie się banku na innej nieruchomości. Część banków dopuszcza możliwość wniesienia księgowego wkładu własnego w postaci zabezpieczenia drugiej nieruchomości. Warto pamiętać, że na takiej nieruchomości nie może być ustanowiona hipoteka na rzecz innego kredytodawcy. Nie musi to być oczywiście nasza nieruchomość. Może to być nieruchomość osoby "trzeciej", jednak bank będzie wymagała zgody właściciela nieruchomości na obciążenie tej nieruchomości hipoteką.
  5. Wkładem własnym mogą być środki na koncie emerytalnym. Niektóre banki są skłonne zaakceptować pieniądze odkładane na emeryturę w ramach IKE oraz IKZE. Takie rozwiązanie nie wiąże się z koniecznością wypłaty środków i utraceniem zabezpieczenia emerytalnego, a jest to jedynie zabezpieczenie na zgromadzonych środkach.
  6. Wkładem własnym mogą być również środki zgromadzone na tzw. książeczce mieszkaniowej. Jeśli skorzystamy z niej kupując nieruchomość, możemy liczyć na premię gwarancyjną. Wynosi ona nawet kilkanaście tysięcy złotych. Premia należy się osobom, które założyły książeczki do 23 października 1990 r.
  7. Wkładem własnym może być oczywiście grunt pod budowę domu. Jeśli środki z kredytu planujecie spożytkować na budowę domu, to na poczet wkładu własnego można zaliczyć także samą działkę, o ile jej zakup nie był kredytowany i na gruncie nie ma hipoteki. Wartość gruntu (w większości przypadkach) ponownie oceni rzeczoznawca, pomimo widniejącej na akcie notarialnym ceny.

wkład własny, kredyt hipoteczny bolesławiec, pośrednik finansowy, doradca kredytowy, hipoteka, Legnica, Wrocław

Jak widać, wkład własny przy kredycie hipotecznym to nie tylko zgromadzona gotówka na rachunku. Jest kilka możliwości. Wkład własny może być również składany z różnych możliwości. Opowiedz nam jaki planujesz mieć wkład własny, z czego może się składać, a my dobierzemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązania - każda bowiem transakcja jest inna i do każdej podchodzimy indywidualne. Zapraszamy więc do Bolesławca, na spotkanie przy kawie lub herbacie z naszym udziałem jako pośrednika finansowego. Warto wybrać mądrze i adekwatnie do naszej sytuacji.

Procedury bankowe są skomplikowane. Oferta danego banku może się różnić w zależności od sytuacji Klienta. Ale nie musisz podchodzić do nierównej "walki" z bankiem o korzystną dla siebie ofertę sam. Masz nas. Zapraszamy do kontaktu i spotkania z pośrednikiem finansowym w Bolesławcu, Nowogrodźcu, Lwówku Śląskim, Lubaniu czy Legnicy. Opowiedz nam o swoich potrzebach i o swoich możliwościach,  a my dobierzemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązania, dzięki czemu będziesz mógł spełnić marzenia o nabyciu wymarzonego domu lub mieszkania.

I pamiętaj - nasza pomoc jest bezpłatna. :)

powrót